Inteligentny Dom

Energooszczędny Dom

Zarządzanie energią

Energooszczędność

 
Zarządzanie energią

 
Magazyny energii

 
Elektromobilność

Zarządzanie energią

Aktualnie, energia stała się istotnym elementem budżetów. Zarówno w firmach jak i domach zaczynamy zwracać uwagę na jej zużycie. Optymalizacja zużycia energii może przynieść wymierne efekty w postaci redukcji kosztów.

Podstawowym sposobem optymalizacji jest automatyczne wyłączanie urządzeń, redukcja mocy w obwodach oświetlenia oraz zmiana profili pracy systemu (na przykład rekuperacji).

Łącząc możliwości automatyki (Inteligentnego domu) z dedykowanymi czujnikami obecności oraz wykorzystując integrację z systemem alarmowym, możemy zadbać aby podczas naszej nieobecności nie pozostały włączone wybrane obwody (najczęściej oświetlenie). Szczególnie w rozległych budynkach, gdzie trudno mieć wszystko pod kontrolą, znaczenia nabiera automatyczne wyłączanie oświetlenie podczas dłuższej nieobecności w pomieszczeniu.

Bardziej zaawansowane zarządzanie energią wymaga integracji dodatkowych systemów „energochłonnych” (źródła ciepła, klimatyzacji, wentylacji) i coraz częściej montowanej fotowoltaiki. Dzięki możliwości sterowania kluczowymi systemami możemy zwiększyć autokonsumpcję, co ma niebagatelne znacznie przy aktualnych zasadach rozliczeń z dostawcą energii.

Przykładami niech będą: Wymuszenie podgrzewania wody użytkowej czy uruchamianie klimatyzacji gdy mamy największą produkcję z paneli fotowoltaicznych.

W każdym przypadku algorytmy przygotowywane są pod konkretny budynek, zainstalowane w nim systemy i oczekiwania użytkownika.

Algorytmy mogą być tak skonfigurowane aby były zgodne z programem „Mój Prąd 4.0” i tworzyły EMS (Energy Management System).

Kolejnym poziomem optymalizacji wykorzystania energii i zwiększenia autokonsumpcji będzie dodanie magazynu energii, który pozwoli dzienne nadwyżki produkcji z fotowoltaiki spożytkować wieczorem i w nocy.

Przykładowe odczyty sytemu EMS.

Nawet jeżeli nie chcemy automatyzować zarządzania zużyciem energii, dzięki odczytom bieżącym i danym archiwalnym, możemy ocenić i wskazać gdzie i w jakich godzinach energii zużywamy najwięcej. 


Magazyny energii

Przyszłością i czymś nieuniknionym jest lokalne magazynowanie energii. Odpowiednio dobrany magazyn energii znacząco podnosi autokonsumpcję, stabilizuje sieć a w odpowiedniej konfiguracji może też zapewnić tymczasowe zasilanie awaryjne.


Elektromobilność

Auta hybrydowe typu PLUG-IN są już codziennością. Auta w pełni elektryczne także coraz częściej trafiają do naszych garaży.

Oferujemy dobór, dostarczenie i w razie potrzeby montaż stacji ładowania oraz zasilaczy typu Wallbox.

FAQ: Popularne pytania

Najczęściej zadawane i popularne pytania, z którymi stykamy się na co dzień.

Czy muszę instalować cały system SmartHome aby wdrożyć zarządzanie energią?

Nie, nie ma takiej konieczności.
Możliwe jest skompletowanie sterowników, modułów komunikacyjnych i wykonawczych działających tylko w ograniczonym zakresie, skupiając się na kluczowych systemach.  Na przykład tylko odczyt produkcji z fotowoltaiki i sterowanie grzałką w buforze CWU.

Czy można monitorować zużycie energii generowane przez każdy z odbiorników, z osobna?

Tak, ale podniesie to znacznie stopień skomplikowania instalacji elektrycznej, a co za tym idzie koszt.

W praktyce monitoruje się kluczowe urządzenia, takie jak: pompa ciepła, klimatyzacja, rekuperator, ładowarka auta elektrycznego, sauna, itp. Oraz wybrane obwody (grupy urządzeń) jak na przykład całe oświetlenie. W przypadku już istniejących instalacji ograniczeniem jest też struktura okablowania.

Czy magazyn energii pozwoli mi odłączyć się od sieci elektrycznej.

Nie.
Taki magazyn były niewspółmiernie drogi, wymagałby także dużej ilości miejsca. Dobrze dobrany magazyn energii zwiększy autokonsumpcję, zmniejszy ilość energii pobieranej z sieci. W odpowiedniej konfiguracji może posłużyć jako tymczasowe zasilanie awaryjne.

Czy mogę w domu zamonotwać szybką ładowarkę (+100kW) dla auta elektrycznego?

Teoretycznie tak, w praktyce nie.
Ograniczeniem będzie posiadana/planowana moc przyłączeniowa domu. Jeżeli już istnieje okablowanie należy wziąć pod uwagę jego stan i możliwości przesyłowe.

Dodatkowo, jeżeli mówimy o ładowaniu prądem przemiennym, ograniczaniem jest też ładowarka pokładowa auta, która rzadko ma moc większą niż 11kW (maksymalnie 22kW).

Inteligentny Dom

 Ryżowa 49/1, 02-495 Warszawa

 +48 501-382-146

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
W celu umówienia spotkania prosimy 
o wcześniejszy kontakt.